PlayStation 4 czy Xbox One? Którą konsolę wybrać?

To odwieczny dylemat fanów wirtualnej rozrywki. Niestety, wybór wcale nie jest taki prosty, o co zadbali samo producenci obu konsol do gier. PlayStation 4 i Xbox One, czyli najnowsze generacje sprzętów od Sony i Microsoftu, są na zbliżonym poziomie technologicznym, jednak znacznie różnią się w zakresie dostępności gier. Podpowiadamy, którą konsolę powinieneś wybrać i dlaczego.

Przede wszystkim gry

W praktyce wybór pomiędzy obiema konsolami powinien sprowadzać się do odpowiedzenia sobie na jedno, bardzo ważne pytanie: w jakie gry zamierzasz grać? Chodzi o konkretne tytuły. Obaj producenci kontynuują bowiem denerwującą większość graczy taktykę wypuszczania tytułów działających wyłącznie na ich konsolach. Są to tzw. exclusivy. Chodzi o to, że gra X nie będzie działać na konsoli Y. Dla graczy oznacza to problem, a dla producentów – większe zyski.

Przykłady? Znakomity „Heavy Rain” jest grą przeznaczoną wyłącznie na konsolę PlayStation. Podobnie jest z legendarną „The Last of Us”. Microsoft nie pozostaje w tyle i posiadaczom swojej konsoli proponuje chociażby świetną serię „Halo” czy ostatni hit, „The Quantum Break”. Jeśli więc któryś z tych tytułów jest przez Ciebie bardzo pożądany, wybór konsoli będzie prosty.

Technologicznie prawie to samo

Prawie generalnie potrafi zrobić różnicę, ale w przypadku obu konsol tak nie jest. Różnią się one detalami technicznymi, oferują bardzo zbliżone możliwości w zakresie wydajności i jakości grafiki. Pod tym względem trudno jest wskazać oczywistego faworyta. Jeśli natomiast zwracasz uwagę na zużycie prądu, to Xbox One będzie dla Ciebie lepszym wyborem, bo prostu ta konsola jest mniej prądożerna.

Obie konsole oczywiście umożliwiają połączenie się z Internetem i odtwarzanie filmów w technologii Blu Ray. Można także wykorzystać je do rozmów telefonicznych, przy czym Microsoft ma to lepiej opanowane z uwagi na obecność Skype’a. W obu przypadkach mamy możliwość korzystania z przeglądarek internetowych oraz oglądania filmów na YouTube. Sony swoim użytkownikom oddaje natomiast dostęp do bazy filmów i muzyki oraz możliwość zapisywania danych w chmurze. Microsoft też ma chmurę – OneDrive. Na tym polu raczej nie należy szukać jakichś szczególnych różnic.

Warto wiedzieć

Xbox One na szczęście zerwał z fatalną praktyką Microsoftu polegającą na tym, że gry na poprzednie generacje konsoli nie działały na nowszej. Obecnie nie ma już tego problemu.

Koszty

PlayStation 4 i Xbox One kosztują praktycznie tyle samo. Warto kupić te konsole w zestawie z grami, co jest po prostu opłacalne. Jednak jeśli zamierzamy zapewnić sobie maksymalną rozrywkę, z akcentem na dzieci, wówczas lepszym wyborem jest produkt Microsoftu.

System Kinect działa rewelacyjnie, o wiele lepiej niż Move od Sony. W dodatku Xbox One w zestawie z Kinectem jest wyraźnie tańszy niż PlayStation 4 z dokupionym kontrolerem Move.

Werdykt?

Jeśli planujesz grać samodzielnie, zależy Ci na świetnych grach ze stajni Sony, to zdecydowanie postaw na PS4. W

3 Comments

  1. Oczywiście że XBOX, PS4 to napompowana marka . Xbox = więcej i lepsze tytuły

  2. ps4 dużo lepsze od xbox (wiem bo korzystałem z obydwóch) lepsza jakość na ps4 dizajn zewnętrzny a przede wszystkim szybkość gier jest dużo lepsza na ps4:P

Submit a comment