Komputer stacjonarny to prehistoria? Nie! 5 argumentów za tym, że nadal warto kupić peceta

Nie da Ci laptop, nie da Ci tablet, tego co da Ci… poczciwy pecet. Choć wielu wieszczyło rychłe zniknięcie z rynku popularnych blaszaków, to nadal ich sprzedaż jest co najmniej zadowalająca. Nic dziwnego. Komputer stacjonarny ma mnóstwo zalet i w wielu obszarach nokautuje nawet bardzo wydajne laptopy. Jeśli więc właśnie wahasz się, czy nadal warto kupić peceta, to przygotowałem dla Ciebie 5 argumentów ZA.

1. Nie ma lepszego sprzętu do pracy biurowej – choćbyś nie wiadomo jak kombinował, to pecet zawsze będzie lepszym rozwiązaniem do biura. Mały ekran w laptopie to zabójstwo dla oczu, choć oczywiście można podłączyć do niego monitor zewnętrzny. W takiej sytuacji tracisz jednak główną zaletę laptopa, czyli mobilność. Nie ma o czym dyskutować – do pracy w biurze tylko blaszak.

2. Pecet jest tańszy – oczywiście porównując go z laptopem o zbliżonej wydajności. Jeśli potrzebujesz komputera do gier, to bez dwóch zdań mniej zapłacisz za blaszaka, szczególnie zbudowanego samodzielnie. Laptopy nadające się do obsługi gier kosztują majątek.

3. Komputer stacjonarny to wybór na dłużej – nie ma się co oszukiwać. Jeśli dziś kupisz najnowszy model laptopa, to za 2-3 lata i tak będzie się on nadawać tylko do wymiany – oczywiście jeśli nadal będzie Ci zależeć na wysokiej wydajności. Sprzęt komputerowy sprzedawany dziś już jest przestarzały, w tej branży technologie zmieniają się praktycznie z miesiąca na miesiąc. Kupując blaszak z dobrą płytą główną możesz go dowolnie rozbudowywać – dziś, jutro, za rok i za 5 lat. Zawsze będzie to znacznie tańsze rozwiązanie, niż zakup nowego laptopa.

4. Zdrowie – co komputer ma do zdrowia? Bardzo dużo! Jeśli na co dzień pracujesz na laptopie, z pewnością cierpisz już na pewne schorzenia kręgosłupa. Wszystko przez to, że przyjmujesz nieprawidłową pozycję. Musisz schylać się do ekranu, a więc się garbisz. Mała klawiatura nie sprzyja wygodnemu pisaniu, a niewielki ekran szybko męczy oczy. W dodatku posiadacze laptopów mają tendencję do używania ich wszędzie – także w łazience czy w łóżku, co oczywiście przekłada się na ciągłe zmęczenie. Komputer stacjonarny nie daje takich możliwości i bardzo dobrze! Jego posiadanie zmusi Cię do stworzenia dedykowanego miejsca do pracy, robienia sobie przerw i rozgraniczenia przestrzeni komfortu od przestrzeni roboczej. Ekran ustawiony na wysokości oczu pozwala przyjąć zdrową, wygodną pozycję.

5. Kwestie techniczne – żadne podzespoły montowane w laptopach nie mogą się równać pod względem wydajności do tych z pecetów. Dotyczy to zarówno procesorów (w laptopach najczęściej mamy do czynienia z procesorami niskonapięciowymi, które nie nadają się do wykonywania skomplikowanych operacji), jak i kart graficznych czy pamięci RAM. Jeśli więc jesteś grafikiem, muzykiem, filmowcem lub po prostu graczem, wybór jest oczywisty.

Poczciwe pecety nie mają więc zamiaru zejść ze sceny i bardzo dobrze, bo mimo starań producentów nadal nie powstały urządzenia mobilne, które mogłyby równać się z blaszakami pod względem ergonomii i wydajności.

Submit a comment